Tam metin araması

Schober GmbH

Organik kalitede Waldviertler Blondvieh ve Turopolje Schwein'den en iyi geleneksel olarak üretilen et ve sucuk ürünleri.

Waldviertel bölgesinden organik et ve sosis ürünleri

Bugün ne olabilir? T-bone bifteği, Waldviertler Blondvieh, Schnitzel'den kızartılmış sığır eti ve Turopolje domuzundan akciğer kızartması veya daha doğrusu doyurucu bir Babenberger jambonu? Tüm bu spesiyaliteler ve daha pek çok şey organik sosis fabrikası "Bio Schober" de mevcuttur.
Burada "organik" sadece bir kelime değil, aynı zamanda hayat tarzıdır. Doğal hayvancılıktan stressiz kesime, yüksek kaliteli ürünlere kadar "Bio Schober" doğa ile uyum içinde çalışır. Hayvanlar civardaki organik çiftçilerden geliyor ve uzun ulaşım yollarına katlanmak zorunda değiller.

Aile işletmesi, et ve sucuk ürünleri yapmak için geleneksel sıcak et işlemlerini kullanmaktadır ve birkaç saat içinde domuz eti ve sığır eti işlemektedir. Proses saf tadı korur ve gereksiz katkıları korur. Su, tuz, baharat ve otlar gibi sadece doğal içerikler kullanılır -% 100 organik. Sığır, jambon ve domuz pastırması gibi ürünlerle en iyi şekilde olgunlaşmış olan şirket, 11. yüzyıldan kalma kalenin "Babenberger" adı altında ürettiği Gars am Kamp'ı doğal kaya mahzeninde mahvediyor. Teslimat sırasında, ürünler arkalarında ideal olgunlaşma süresine sahiptir ve vakumludur.

Sorularınız için?

Mag. Serdar Arslan
ecoplus International GmbH
Herrengasse 13
A-1010 Wien

Aşağı Avusturya Ofisi
Niederösterreichring 2, Haus A
A-3100 St. Pölten/ Avusturya