Tam metin araması

Hydro-Connect GmbH

Döner borulu çift hidrodinamik vida pürüzsüz balık geçidı sağlar ve elektrik üretir

Elektrik üreten ilk "balık merdiveni"

Su önüne yapılan setler ve barajlar balıkların doğal göç davranışı kısıtlar. Bu nedenle Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi 2027’e kadar tüm nehirlerin ve barajların balıkların geçişine elverişli hale getirilmesini öngörmektedir.

Sadece AB ülkelerinde bile yaklaşık 60.000 Hidroelektrik santrali bu yönde yeniden yapılandırılması gerekmekte. Hydro-Connect ekibi bu konuyla yoğun şekilde ilgilenip bunun için oldukça yenilikçi bir çözüm geliştirmiştir: Çift yönlü balık geçidi

Bu yöntem sadece balıkların çıkmasına izin vermiyor aynı zamanda ters istikmatte de geçmesini mümkün kılıyor. Balıkların çift yönlü geçişine izin veren bu sistem aynı zamanda da elektrik üretmekte olan bir balık merdivenidir.

Hydro-Connect ekibi tesislerinin çevresel etkileri ve sürdürülebilirlik konusuna özel bir önem veriyor. Şirket bu nedenle balık popülasyonları ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına ve kurtarılmasına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Balık Asansörünün yanı sıra hem daha ekonomik olan ve kapladığı yer açısından da daha küçük olan ve suyun altından yukarı doğru balıkların geçişini mümkün kulan ikinci bir çözümleri de bulunmaktadır.

Sorularınız için?

Mag. Serdar Arslan
ecoplus International GmbH
Herrengasse 13
A-1010 Wien

Aşağı Avusturya Ofisi
Niederösterreichring 2, Haus A
A-3100 St. Pölten/ Avusturya